Dolomity obytným vozem


Milí karavanisté,

přinášíme Vám tip na dovolenou obytným vozem. Letos na konci května jsme strávili týden na cestě s vozem Pilote P726FC.

Naše putování jsme zahájili cestou přes České Budějovice, Salzburg a Villach až na sever Slovinska. Prvním cílem byl vodopád Peričnik. Obytným vozem se dá k vodopádu dostat pouze jednou cestou. Po cestě se nachází tři možnosti parkování v různé vzdálenosti od vodopádu.

My jsme našli bezplatné volné místo necelé 3 km od vodopádů a udělali si pěknou procházku lesem. Cesta k samotnému vodopádu končí asi 300 m stoupáním. K vodopádu se dá dostat z obou stran. Doporučujeme vydat se vlevo, kde je lepší výhled a dá se dojít až pod vodopád.

Od vodopádu jsme karavanem jeli na západ k jezeru Jasna. U jezera je velké placené parkoviště. Jezero je opravdu studené a vhodné spíš pro otužilce. Voda je ale průzračná a okolí jezera krásně upravené – ideální na procházku kolem jezera nebo opalování.

Přenocovat jsme se rozhodli na italském pobřeží. Využili jsme k tomu levný stellplatz pro obytné vozy a přívěsy kousek od pláže. Nachází se mimo civilizaci, a tak na pláži nenajdete žádné bary ani lehátka. Spoustu lidí tak tuto pláž využívá k dovolené se psy. Pláž je ale kilometry dlouhá a každý si zde najde místo.
Na další noc jsme se přesunuli k Benátkám. Využili jsme stellplatz poblíž mostu spojujícího pevninu s Benátkami. Stellplatz nabízí všechny služby pro obytné vozy. Autobus do Benátek má zastávku asi 15 min. chůze daleko. Samotné Benátky se dají projít pěšky. Pokud ale chcete navštívit i další ostrovy, budete muset koupit lístky na vaporetto – MHD lodě

Mezi Benátky a Dolomity se příhodně nachází největší italské jezero Lago Di Garda. První den jsme strávili v městečku Peschiera del Garda na jihu jezera. Na kraji města se nachází velké bezplatné parkoviště, kde jsme i přespali. Dominantou města je pevnost, která je obehnána kanály s jezerní vodou.

Dále jsme se obytným vozem vydali na jihozápadní stranu jezera kvůli vyhlídce Rocca di Manerba. Zaparkovali jsme na bezplatném parkovišti ve vesničce pod vyhlídkou a v horkém počasí vyšlápli poměrně strmý kopec, ale odměnou byl nádherný výhled na jezero.

Poté jsme se vrátili na jih jezera a objeli ho po východním břehu. Silnice vede v těsné blízkosti a občas jsme zastavili na menších parkovištích podél cesty a udělali si pár fotek jezera.

Cestu jsme zakončili na stellplatzu ve městě Riva del Garda. Byly zde veškeré služby pro obytné vozy a účtuje se po hodině. Pokud chcete např. jen vypustit odpad a udělat si procházku po městě, nemusíte platit celý den. Riva del Garda má krásnou pláž s přilehlým parkem a centrum městečka stojí také za návštěvu.

Od jezera jsme se konečně vydali ke zlatému hřebu naší cesty – Dolomity. Přes Trento jsme jeli na východ do hor. První zastávkou bylo malé jezírko Lago Welsperg vysoko v horách. Asi půl kilometru od něj se nachází další jezírko s azurově modrou vodou, u kterého je i kemp. Ten jsme nakonec nevyužili a vydali se dál.

Naše cesta vedla přes alpské průsmyky, které ale bývají v zimních měsících uzavřené. V létě jsou plné cyklistů, motorkářů a aut.

Nejprve jsme projeli průsmyk Passo Rolle a poté Passo Fedaia. Na vrcholu Passo Fedaia se nachází přehrada ve výšce 2050 m n. m. Poblíž přehrady jsme objevili nejhezčí místo, kde jsme zatím kempovali. Nachází se na sjezdovce s výhledem na přehradu hned pod nejvyšším vrcholem Dolomit. Na plácek je třeba absolvovat strmou cestu kolem dolní stanice lanovky a projet kus kamenité sjezdovky. Výhled a klid ale stojí za to. Bohužel jsme zjistili, že Passo Fedaia je cílem etapy Giro d’Italia 2022 právě ve dnech našeho pobytu. Proto jsme se hned druhý den přesunuli mimo budoucí závodní trať.

Vyjeli jsme se podívat na vrchol dalšího průsmyku Passo Pordoi. Zpět jsme jeli stejnou cestou, ale poté se vydali na sever. Objevili jsme krásné místo pod skalami, kde se ukrývají svišti horští. Po chvilce čekání s oříšky v ruce, začali vylézat z nor. Po chvilce už byli neodbytní a dožadovali se dalšího jídla.

Přenocovali jsme na odpočívadle horské silnice poblíž tohoto místa. Nakonec jsme vyjeli ještě na vrchol Passo Gardena. Všechny průsmyky v Dolomitech nabízí krásná panorámata. Před návratem domů jsme se ještě zastavili u Rittenských přírodních pyramid.

Za 10 dní jsme navštívili mnoho míst, což bychom bez obytňáku nezvládli. Možnost si kdykoliv dojít na záchod, uvařit si jídlo nebo se jen natáhnout v posteli je k nezaplacení. Radost nám nakonec zkazila jen pokuta za rychlost, která dorazila po měsíci z Rakouska.

    Napsat komentář