Je slaná voda zdravější či horší oproti vodě sladké?


Slaná či sladká voda?

Pokud se chystáte na dovolenou a váháte mezi zájezdem k moři, či cestou někam k jezeru, přinášíme Vám zajímavý článek, který by Vám mohl pomoci při rozhodování.

BeachVýhody slané vody

Nejeden z lékařů doporučuje maminkám, aby vzali své ratolesti na dovolenou k moři. Výhodou mořské vody je její složení, oproti vodě sladké. Průměrně se mořská salinita pohybuje okolo 3,5%, což znamená, že na 1 kilogram mořské vody připadne 35 gramů soli. Díky větší hustotě se plavec může lépe udržet nad hladinou, protože ho voda s větší hustotou lépe nadnáší. Pokud jste tedy neplavec, bude pro Vás mnohem snažší naučit se plavat v moři než v bazénu.

V případě ucpaných dýchacích cest, je pro Vás velice výhodné navštívit mořské destinace. Rýma se Vám z těchto cest rychle uvolní a Vy si budete moci vychutnat čerstvý mořský vzduch.  Většina lidí se v dnešní době obává otevřít oči v moři pod vodou, aby je náhodou voda neštípala, mohu Vás ovšem uklidnit, mořská voda štípe do očí mnohem méně, než voda chlorovaná.

prasilske-jezero-007Výhody sladké vody

Sladká voda se oproti vodě mořské vyskytuje i u nás, nemusíte tedy vážit zbytečných x stovek kilometrů. Tuto vodu najdeme v rybnících, jezerech, řekách, bažinách, apod. Největším “ložiskem” sladké vody jsou ledovce, především na Antarktidě a v Grónsku. V ledovcích je uloženo 70% vody světa. Na druhém místě jsou podzemní vody, kterých je 29% a poslední procento zůstává pro vody povrchové. Výhodou sladké vody je její možnost užitku. Tuto vodu užíváme denně. Ne všechny jsou ovšem pitné. Znečištěná voda, která se vyskytuje v jezerech a rybnících bývá zamořena sinicemi a jinými živočichy. Nedoporučuje se tedy tato voda pít bez předchozího převaření.

Záveřečné zhodnocení

Pokud se tedy rozhodujete, kam vyrazit na dovolenou, doporučujeme Vám si radši připlatit pár tisíc navíc, než zůstat v Čechách u jezera.

 

    Napsat komentář