Kam obytným vozem na lyže?


Vážení karavanisté a příznivci obytných vozů,

přemýšlíte o zimní dovolené v obytňáku, ale nevíte kam? Máme pro Vás tip! Vyzkoušeli jsme pro Vás Rakousko, konkrétně region Schladming-Dachstein. Pro testování jsme zvolili karavan Knaus LiveWave 700MEG Bart. V oblasti najdete mnoho kempů a stellplatzů. My jsme pro vás vyzkoušeli stellplatz Kellerbauer, který je v městečku Altenmarkt im Pongau, cca 15 minut od Pichlu/Reiteralmu, kde můžete naskočit na lanovku a projet si celé středisko 4Berge Ski. Na své si zde přijdou i příznivci běžek, protože dráha začíná hned u stání pro obytné vozy.

Mapa střediska 4 Berge Ski

Samotné městečko Altenmarkt má necelých 4000 obyvatel, leží v nadmořské výšce kolem 840 m n. m. a je známé hlavně kvůli výrobci lyží Atomic, který zde sídlí. Nejznámější osobností města je olympijský vítěz v Super-G a obřím slalomu Hermann Maier.

Stellplatz, nabízející 10 míst pro obytné vozy, leží na klidném místě, zhruba 1,2 km od centra Altenmarktu. Nabízí výbornou dostupnost (5 minut od dálnice), možnost připojení, doplnění/vylití vody, WC výlevku i místnost s toaletou, pračkou, sušičkou a sušákem na lyžáky. Celé karavanové stání navíc nabízí WiFi pokrytí zdarma. Cena za samotné parkování obytného vozu je 9€/24h. Za osobu se platí navíc poplatek ve výši 2€, pokud byste chtěli být připojení, je potřeba připlatit další 3€/24h. Sečteno podtrženo za 2 osoby i s připojením zaplatíte za den 16€, což je podle nás super cena, protože prostředí a zázemí je opravdu krásné a dostačující. Odkaz přímo na stellplatz: https://www.kellerbauer.co.at/

Stellplatz Kellerbauer

V hlavní sezóně můžete využit skibus, který staví hned u statku a je zdarma. My byli však moc pohodlní a tak jsme každý den dojížděli obytným vozem přímo k lanovce. V Reiteralmu, Schladmingu nebyl problém se zaparkováním, obsluha parkoviště Vás navede. Ve Schladmingu jsme parkovali pod parkovacím domem a v Reiteralmu na vrchním parkovišti přímo u sjezdovky. V Hauser Kaibling už to tak jednoduché nebylo. Přijeli jsme kolem 10:30 a parkoviště pro obytné vozy již bylo plné a na normální nás nechtěli pustit, museli jsme se proto vrátit do Schladmingu. Pokud byste chtěli parkovat v Hauser Kaibling, doporučujeme vyrazit dřív.

Parkovaní u sjezdovky v Reiteralmu

Samotné středisko 4Berge ski je součástí Ski Amadé, jedná se o 4 kopce, které jsou propojené a tvoří jádro regionu Schladming-Dachstein. Naleznete zde všechny typy sjezdovek, snowparky i funparky pro děti. Pokud byste si chtěli nějaký den od lyžování odpočinout doporučujeme sáňkařské dráhy nebo bazén přímo ve Schladmingu. Cenu skipasů naleznete zde: https://www.schladming-dachstein.at/en/winter/ski-alpin/4-mountain-ski-area

Na zpáteční cestě doporučujeme si udělat zastávku v 65 km vzdáleném Salzburgu. Za zmínku stojí historické centrum, rodný dům Wolfganga Amadea Mozarta, zámek Mirabell a Mirabellská zahrada nebo pevnost Hohensalzburg. Obytný vůz jsme nechali cca. 1,5 km od centra u supermarketu. Najdete tam ale i parkovaní přímo v centru s cenou kolem 1,5€/h nebo i místa, kde lze stát zdarma, případně kempy.

Celkově jsme i s dojížděním do středisek ujeli necelých 1100km, spotřeba byla 10,2l/100km. Za pohonné hmoty jsme utratili zhruba 3500,- Kč a zakoupili jsme 10 denní rakouskou dálniční známku za cca 250,-Kč. Nejdražší položkou je skipas, kdy za skipas pro dospělého na 5 dnů v hlavní sezóně zaplatíte v přepočtu zhruba 6500,-Kč. Venkovní teplota se přes den pohybovala kolem 0 až -5°C. V noci klesala až k -18°C. S vozem nebyl nejmenší problém a bylo v něm krásně teplo. Naschvál jsem nechal i zavřený odpad, abych vyzkoušel, jak je na tom Knaus s izolovanou nádrží a izolací celkově. Ráno jsem vodu bez problémů vypustil (ještě se z ní kouřilo ?). Při takovýchto teplotách byla pouze vyšší spotřeba plynu. Propanová láhev vydržela cca 2,5 dne, takže bych doporučil při týdenním pobytu minimálně jednu láhev navíc.

Plán cesty

Pokud jste už tuto oblast vyzkoušeli a znáte ji jako své boty, zkuste například Kaprun o kterém jsme psali zde: https://www.milach.cz/lyzovani-v-zell-am-see/

Vyhledat volný karavanRezervujte si jeden z našich karavanů a podnikněte obdobný výlet!

Tým Milach

    Napsat komentář