Po Chorvatsku obytným vozem


Spousta lidí jezdí do Chorvatska. Někteří si zařídí dovolenou přes cestovní kancelář a celou dovolenou tráví na jednom místě. Ať už jsou ubytováni v chatce, stanu či dokonce přívěsu, nemají šanci se jen tak porozhlídnout a poznat krásu země.

Pokpochorvatsku1ud nechcete takovým způsobem trávit dovolenou a chcete poznat aspoň část Chorvatska, je dobré jet obytným autem (karavanem). Rozhodnutí je jen na Vás. Pak zbývá jen připravit veškeré potřebné věci, zkontrolovat povinnou výbavu, rozměnit si peníze a můžete vyrazit. Karavanisti, uvědomte si prosím, že v Chorvatsku musíte být pouze v kempu. Chorvatská policie trestá ubytování na volno. Tedy, když to shrneme, v Chorvatsku nenajdete žádné tzv. Stelplatzy (vyslovujte: „štelplatzy“) a musíte být v nějakém kempu.

Pojďme vymyslet nějaký plán cesty. Dejme tomu, že už jsme v Chorvatsku a chystáme se na Makarskou riviéru.
Začneme u Plitvických jezer, které jsou vzdáleny od města Karlovac 85 km. Plitvická jezera jsou Národním parkem. Jsou od roku 1979 na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Jezerní soustava je rozdělena na horní patro s 12 jezery a na dolní patro se 4 jezery. Zdejší porost patří k velmi zachovalým v Evropě. Žijí zde velké šelmy jako medvědi, vlci, rysi. Lov je zde zakázán. Za vstup k Plitvickým jezerům zaplatíme v rozmezí 3-7 euro.

Od Plitvických jezer pojedeme dále směrem na Makarskou rivieru a navštívíme vodopády řeky Krka. Ty se nacházejí 18 km od pochorvatsku2města Šibeník, jsou tedy jižněji než Plitvická jezera. Krka patří k Národním parkům Chorvatska. Je to soustava peřejí a vodopádů, pod kterými se můžeme vykoupat. Pokud budete chtít, můžete se projet lodí, která už je v ceně vstupného. Celá plavba trvá přibližně 25minut.

Do tohoto parku se dostaneme po dálnici směrem na Šibeník a nebo po silnici z Kninu. Pokudpojedeme po silnici z Kninu, můžeme si vybrat ze dvou vchodů (Skradinski buk a Lozovac). Na parkovišti ve Skradinu necháme karavan, zaplatíme vstupné a můžeme si užívat krásné přírody. Je to nádherný odpočinek po cestě.

pochorvatsku4

Co dále bychom měli navštívit?

Karlovac – město vzdálené 56km od Záhřebu. Město bylo založeno v 16.století jako pevnost proti turkům. V Karlovaci je nejvýznamnější podnik Karlovačko pivo (součást pivovaru Heineken), které se prodává po celém Chorvatsku a je zde oblíbeným nápojem. Kromě místního piva se můžeme potěšit pohledem na místní hrad Dubovac.

pochorvatsku6

Šibeník – do Šibeníku se dostaneme po silnici, 18 km od Národního parku Krka. Najdeme zde Katedrálu sv. Jakova, která je nejvýznamnější památkou s pozdně gotickými a renesančními prvky architektury. Stavba katedrály byla započata roku 1431 a dokončena roku 1555.

pochorvatsku7

Split – je největší město na chorvatském pobřeží, vzdálené 90km od Šibeníku (mimo dálnice). Pojedeme tak po pobřeží a projedeme nejrůznější městečka jako Primošten, Rogoznica a Trogir. Před městem Kaštel Nov
i se však musíme napojit na dálnici a pár kilometrů jet po dálnici do Splitu. Ve Splitu bychom neměli zapomenout na jeho památky. Jednou z nich je například Diokleciánův palác, který je v současné době nejlépe zachovanou stavbou antického původu. Palác byl postaven v roce 295 za vlády římského císaře Diokleciána.

Karavan FIAT MagisKaravan IVECO Tandy 621Karavan LAIKA X715RProhlídněte si naše obytné vozy k pronájmu na cestu do této destinace.

Trogir – je přímořské lázeňské město Chorvatska. Dostaneme se sem i bez dálnice, cestou ze Šibeníku do Splitu. Má krásné historické centrum, které je obehnáno zbytky hradeb s obrannými věžemi ze 13.-16. století. Hlavní památkou je Katedrála sv. Vavřince.

pochorvatsku8

Dubrovník – je kombinací nádherné přírody a památek, zachované hradby s 15obrannými věžemi. Od Splitu je vzdálen 264 km (mimo dálnice).pochorvatsku9

Klek – město vzdálené 84km od Makarské (mimo dálnici), kdy pojedeme přímo kolem pobřeží až do městečka Bacina, od
kud se dostaneme kousek do vnitrozemí a za chvíli dojedeme do Kleku. Klek je klidné městečko s malým potem obyvatel. Nejnavštěvovanější památkou je zde hranolová obranná věž kula Monkovič s kaplí a zbytky hradeb z 17.-18.století. Vysoko nad Klekem se tyčí zříceniny hradu Smrdengrad, který podle pověstí dostal jméno v době válek s Turky, kdy Turci utrpěli velké ztráty a jejich těla šířila po okolí velký zápach.

 

Během poznávání Chorvatska se lze (kromě jiných kempů) umístit v kempu Jure Makarska v Makarské, která je vzdálena 63km od Splitu. Tento kemp nabízí dodávku a odčerpávání vody pro obytné vozy, bufet, restauraci, slušné sociální zařízení, spoustu možností trávení volného času nejen pro dospělé, ale i pro děti,…a spoust dalších možností.
Cena za kemp je 26eur pro 2 dospělí na noc nebo 30eur pro 2dospělí a 2 děti.

Užijte si dovolenou!!!

    Napsat komentář