S karavanem do Chorvatska – aneb kam a za kolik


Léto se nezadržitelně blíží a vy už plánujete, kam se letos chcete se svou rodinou vydat? Zaujalo vás Chorvatsko? V této zemi je s obytným autem nejlepší navštívit více míst a procestovat i ostrovy. Přinášíme vám souhrn důležitých informací, které jsou důležité pro cestu i pro váš pobyt.

Prakticky každý, kdo má za sebou už nějakou tu dovolenou v obytném autě potvrdí, že tento způsob odpočinku je zejména o svobodě pohybu, poznávání krajiny i místních zajímavostí.

Jaké doklady jsou potřeba

Do Chorvatska sebou musíte mít buď platný cestovní pas nebo jiný, mezinárodně uznávaný identifikační doklad (např. Občanský průkaz). Platnost dokladu musí být minimálně na délku pobytu na území Chorvatska.

Při cestě obytným vozem musíte mít také platný řidičský  a technický průkaz a  platné pojištění. Při cestě půjčeným vozidlem musíte mít notářsky ověřený souhlas majitele s tím, že vám auto dal k dipozici. Toto ověření musí být buď v anglickém či jiném světovém jazyce.

Kde se můžete ubytovat?karavany

V Chorvatsku nemůžete kempovat s obytným vozem kdekoliv se vám zachce. Pokud jste unavení, je možné přespat na parkovišti nebo dálničním odpočívadle.

Policisté příliš nemají rádi, pokud na místech, které jsou mimo cesty vidí u karavanu rozložené sezení a nataženou markýzu. Na ostrovech jsou trochu benevolentnější a stání mimo kempy není takovým prohřeškem. Často je k vidění stání na soukromém dvoře, kdy záleží pouze na majiteli, zda na svém pozemku nechá obytné auto s turisty stát.

Kempy jsou sice dražší, ale pokud najdete skutečně kvalitní kemp bodovaný více hvězdičkami, dostane se vám poměrně vysokého standardu. Pokud chcete více místa a být blíž u moře, zaplatíte více, ale většinou máte k dispozici i přípojku na elektřinu, vodu a také kanalizační rouru na splaškovou vodu.

V kempech v Chorvatsku jsou vyhrazená místa pro likvidaci kazet z chemické toalety, a tak není nutné mít předem rezervované místo. V tom se také ukrývá kouzlo dovolené, že téměř v každém kempu v této zemi najdete nějaké volné místo.

Jaké je to na ostrovech?

S karavanem lze na chorvatských ostrovech objevit krásná a klidná místa, kde není příliš velká civilizace.

Ostrovní kempy v Chorvatsku nejsou většinou příliš přeplněné a poskytují všechen potřebný standard. Klient si jen po příjezdu do kempu vybere volné místo podle mapy a zapíše všechny členy jeho posádky.

Ani u větších kempů není problém s velkým rámusem ve večerních hodinách. Většina turistů si chce užít chvíle odpočinku, klidu a volnosti.

Kolik vás stojí svoboda o dovolené?

Ani obytné auto nelze brát jako záruku té nejlevnější dovolené, protože klasický levný apartmán v Chorvatsku vás stále vyjde cenové lépe. Zejména pokud máte auto v pronájmu, musíte počítat s většími výdaji.

Při zapůjčení auta si hradíte pohonné hmoty a dálniční poplatky v zahraničí.

V Chorvatské republice se mýtné – dálniční poplatek, platí podle délky použitého úseku dálnice a podle typu vozidla.

Platit se může v hotovosti, a to i v zahraničních měnách podle kurzovního lístku, který platí v den platby.

Většina obytných aut má tuzemskou dálniční známku a sebou všechny potřebné náplně jako je plyn, kazeta do WC a další. Poplatky za den v kempu se liší podle úrovně kempu, počtu osob i lokality, obecně se ceny pohybují v rozmezí od 30 do 50 eur přičemž poplatek bývá většinou za dospělé osoby,děti,auto,přívěs,elektřinu a pobytovou taxu také za osoby.Někde se připočítává i jakýsi manipulační poplatek za příjem.

Čím budete v Chorvatsku platit?

V Chorvatsku se platí kunami (HRK), které se dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun, bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200 500 a 1000 kun.

Chorvatsku měnu můžete koupit i v českých bankách a u některých lze narazit v sezóně na výhodnější podmínky než jinde.

Do Chorvatska si sebou můžete vzít i prostředky např. v Eurech a pak je podle potřeby měnit na kuny. Mít prostředky v jiné měně je dokonce vhodné (na mýtné a poplatky).

Měnu můžete měnit v bankách, směnárnách, na poštách a ve většině turistických kanceláří, hotelů a kempů. Provize bývají od 1 do 4 %. Největší provizi si účtují v hotelech, nejvýhodnější je měnit peníze v bance.

Naplánovat a vyrazit

Zájezd do Chorvatska karavanem se může nesmazatelně zapsat do seznamu vašich nejlepších letních zážitků. Aby to tak skutečně bylo je dobré si o dané zemi zjistit co nejvíce informací a vše pečlivě naplánovat. Důležité je mít sebou všechny potřebné doklady a dostatek finančních prostředků. Vše ostatní už vyřešíte i na místě. Přejeme vám šťastnou cestu.

Bürstner I 660FIAT WeinsbergFIAT MagisIVECO Tandy 621LAIKA X715RVyberte si svého favorita k cestě do Chorvatska!

    Napsat komentář